Cejnek malý

Cejnek malý (Blicca bjoerkna) je kaprovitá ryba, která se bězně nachází v českých vodách. Stejně jako Cejn velký, je to tzv. plevelná ryba, která nemá dobu hájení ani nejmenší lovnou míru. Hospodářsky není tento druh nijak významný. Je však oblíbenou sportovní rybou. Rybáři je loven společně s Cejnem velkým a ostatními druhy bílé ryby.

Popis (rozpoznávací znaky)
Má značně vysoké, zploštělé tělo, které je světlejší než tělo Cejna velkého. Standartně dorůstá menší délky, ovšem může dorůst až do délky 45 cm. Dožívá se maximálně 15 let.

Výskyt
Vyskytuje se ve stojatých i tekoucích vodách (tůně, řeky, jezera, pískovny, údolní nádrže…). V současnosti je jeho výskyt tak hojný, že není nutné ho do revírů vysazovat.

Potrava
Jde o všežravou rybu, která má ráda vodní rostliny, hmyz, měkkýše, mrtvé rybky a jejich části… Rybáři ho uloví na žížaly, na hrách a kukuřici, kroupy, burizony, lisovaný rohlík…

Rozmnožování
Dospívá kolem 4 let. Tření probíhá v období od května do června. Samice klade jikry na zatopené pobřežní rostliny. Stejně jako ostatní bílé ryby, kříží se s ostatními druhy cejnů, ploticemi nebo s perlíny.

Využití v kuchyni
Stejně jako všechny bílé ryby, tak ani Cejnek malý, nepatří v českých kuchyních mezi nejoblíbenější ryby. Někteří rybáři však dělají z cejnového masa zavináče nebo různé saláty (salát v oleji, v majonéze atd.). V těchto případech se maso nakládá do octu, který rozloží všechny kosti.