Cejn velký

Cejn velký (Abramis brama) je v českých zemí velice rozšířená ryba. Jedná se o tzv. plevelnou rybu, která nemá dobu hájení ani nejmenší lovnou míru. V rybářské hantýrce, když doroste větších rozměrů, se mu říká „Lopaťák“.

Popis (rozpoznávací znaky)
Cejn velký má značně vysoké a zploštělé tělo. Hlava je v poměru k tělu celkem malá. Hlavě dominuje velké oko. Díky velkému tělu je na něm poměrně dost užitkového masa. Hřbet je zbarven až do černa, boky má šedožluté až zlatavé, břicho je světlé. Jeho ploutve jsou dlouhé, tmavé a špičaté.

Rozměry
Rozměry se standartně pohybují v rozmezí mezi 20-30 cm, váha okolo 0,5 kg. Na českých vodách se dají chytit i kusy okolo 50-60 cm. Výjimečně dosahuje délky až 1 metr. To jsou už ale trofejní kusy. Dožívá se až 30 let, v průměru 7-10 roků. Jen pro zajímavost, Kapr obecný se dožívá až 40 let.

Výskyt
Jde hejnovou rybu, která se nachází téměř v celé Evropě. Nevyskytuje se pouze v Itálii, na Pyrenejském poloostrově, na Balkáně, na Krymu a severní části Skandinávie a Skotska. Vyskytuje se ve stojatých i tekoucích vodách (tůně, řeky, jezera, pískovny, údolní nádrže…). Má rád, stejně jako kapr, bahnité dno. Cejn dobře snáší i částečně znečištěné vody. V současnosti je jeho výskyt tak hojný, že ho není nutné do revírů vysazovat. Při nedostatku dravců hrozí jeho přemnožení.

Potrava
Stejně jako kapr, jde o všežravou rybu. Ve vodě požírá vodní rostliny, hmyz, měkkýše, mrtvé rybky a jejich části… Rybáři ho uloví na žížaly, na hrách a kukuřici, kroupy, burizony, lisovaný rohlík…

Rozmnožování
Pohlavní dospělosti dosahuje ve 4-7 letech. Tření probíhá v závislosti na teplotě vody, která musí být vyšší než 10 °C. Cejni se zpravidla třou od poloviny dubna do konce června. Během tření vyhledávají zarostlé mělčiny, kde samice kladou na vodní rostliny asi 1,5 mm velké žluté jikry. Jediná samice může naklást až několik set tisíc jiker. Během tření často dochází ke křížení s jinými druhy kaprovitých ryb (s ploticí, perlínem nebo Cejnkem malým.).

Způsoby lovu
Cejna velkého lze lovit, jak na položenou, tak i na plavanou. Dnešní rybáři ho často loví na feeder. Cejn dává přednost místům s měkkými nánosy na dně.

Využití v kuchyni
Cejn velký má sice chutné maso, to ale obsahuje větší množství kostí. Díky tomu nepatří v českých kuchyních mezi nejoblíbenější ryby. Někteří rybáři však dělají z cejnového masa zavináče nebo různé saláty (salát v oleji, v majonéze atd.). V těchto případech se maso nakládá do octu, který rozloží všechny kosti.