Rybařina se změnila k horšímu

Osobně se domnívám, že se za poslední roky změnila rybařina k horšímu. Pojďme se na to podívat pod drobnohledem.

Dnešní rybařina je jeden velký cirkus
Focení ryb, dávání fotek na sociální sítě, to je jen předvádění se. Dnešní rybařina je jeden cirkus a rybáři jsou klauni, kteří mají potřebu předvádět se. Netvrdím, že všichni.

Řada dnešních rybářů (zejména tzv. kapraři) si zakládají na fotografování ulovené ryby. V některých případech dojde k samotnému fotografování ulovené ryby až za několik desítek minut od vylovení (rybář se převléká do určeného oblečení atd.)! I když rybář položí rybu na podložku, ve které je trocha vody, ryba strádá a může dojít k nevratnému poškození ryby. Rybáři fotografové se často snaží rybu vyfotit ze všech stran a úhlů. Tím se fotografování ryby nesmyslně prodlužuje a riziko poškození se zvyšuje.

Metoda „chyť a pusť“
Část dnešních rybářů se řídí heslem „chyť a pusť“. Znamená to rybu vylovit a pustit zpátky do vody. Když se nějaký rybář tímto heslem neřídí, v některých případech bývá odsuzován za to, že rybu, která měla předepsanou spodní míru, usmrtil a snědl. Je to tak, že část dnešních rybářů vidí jako primitivní, rybu usmrtit a sníst. Přijde jim to surové a kruté. Prosím vás, pokud by to tak bylo, byl by primitivní samotný rybolov. Je potřeba si uvědomit, že od pradávna byl rybolov automaticky spojen konzumací ryb. Zajímalo by mě, zda rybáři, kteří se řídí heslem „chyť a pusť“ a zároveň odsuzují rybáře, kteří ryby jedí, konzumují mořské ryby a mořské plody (které taky někdo vylovil a usmrtil). Je snad surové a kruté usmrtit a sníst prase nebo krávu? Není.

Pozor, aby se rybě nenarušila ochranná slizová vrstva
Každá ryba má ochrannou slizovou vrstvu. Mnoho rybářů neví, že když člověk sáhne na ulovenou rybu suchou rukou nebo hadrem, slizová vrstva se poškodí. Toto může nastat také během fotografování ryby. Ryba, která má poškozenou ochranné slizová vrstvu, bývá náchylná k nejrůznějším infekcím a parazitům. Než na rybu sáhnete rukou, namočte si jí ve vodě.

Rybařina je kšeft
Není pochyb o tom, že dnešní rybařina je velký kšeft! Zejména kaprařina je velký kšeft, ve kterém se točí opravdu velké peníze. Rybáři dávají za vybavení, nástrahy, krmení a doplňky nesmyslné peníze. V některých případech si na to půjčují od bankovních nebo nebankovních společností! Nechápu, proč kupovat předražené navijáky a pruty, když za třetinu peněz koupíte efektivní nářadí, které vám vydrží dlouhé roky. Co se týče krmiv a nástrah (boilies atd.), to je kapitola sama o sobě. Dnešní rybáři kupují silně předražené krmiva a nástrahy. Efektivita drahých nástrah je v mnoha případech minimální. Kapraři nesmyslně investují do předražených „kuliček“, kupují nové a nové vůně a příchutě. Často je to tak, že na záběr čekají dlouhé dny nebo dokonce týdny. Toto má být záživná rybařina?

Shrnutí
Rybařím skoro celý svůj život. Promiňte, nechci nikoho urazit ani pohoršit, ale vnímám to tak, že rybařina se změnila k horšímu. Vidíme rybáře podléhající novým trendům, reklamě… Vidíme rybáře, kteří věří všemu, co jim servírují výrobci rybářských potřeb a krmiv. Vidíme pyšné rybáře, kteří chtějí rybu chytit, nadělat fotky a tyto fotky umístit někam na internet. Promiňte, toto považuji za ubohé.

Neodsuzuji nikoho, kdo ryby pouští zpátky do vody, ani nikoho kdo si je bere a konzumuje. V obou případech musí lovící zacházet s rybou maximálně šetrně. Co se týče usmrcení a konzumace ryb, je potřeba si uvědomit, že rybaření doprovází lidstvo od nepaměti. Ryby jsou součástí lidského jídelníčku tisíce let. Šetrně vylovit rybu a umístit jí do vezírku, usmrtit a následně sníst, to není týrání ryb!

Vraťme se ve vzpomínkách, jak se rybařilo před 30 lety. Nástrahy zdarma nebo za pár kaček: žížaly, kolínka, lisovaný rohlík, různá těsta, kukuřice… Krmení: kukuřičný šrot s pečivem… Nebyla toto pravá (záživná) rybařina? Kam se vytratila plavaná? Lov ryb na plavanou je nádherný zážitek! Plavaná je velmi úspěšná technika lovu ryb (kaprů, amurů, karasů, línů, plotic, cejnů…). Na plavanou se samozřejmě chytají i velké ryby!

Pokoj všem.