Sumec velký

Sumec velký (Silurus glanis) je největší sladkovodní ryba (spolu s jeseterem), která se nachází v českých vodách. Sumec má dobu hájení od 1. ledna do 15. června. Lovná míra sumce je stanovena zákonem. Ve většině revírech má míru 70 cm (někde i 90 cm). Není úplně pravda, že sumec je pouze noční lovec, ulovit ho můžete i během dne. V českých vodách představuje nejvyšší článek potravního řetězce. V některých revírech se stává nežádoucím dravcem. Jde zejména o revíry, kde jsou sumci přemnoženi. V těchto revírech nadmíru likvidují ostatní ryby (okouny, líny, candáty, kapry…).

Popis
Sumec má širokou nízkou hlavu, která přechází v protáhlé tělo, které je bez šupin a pokryté silnou olivově zelenou až modrošedou kůží, která vypadá jako mramorovaná. Barva kůže se liší podle prostředí, ve kterém sumec žije. Sumec, který žije v čisté vodě má spíše tmavou barvu, sumec v bahnité vodě má zelenohnědou barvu. Výjimečně se v našich vodách nacházejí tzv. albíni, kteří mají bílou barvu. Sumcova obrovská hlava a tlama je vybavena silnou čelistí s mnoha drobnými zuby (tzv. kartáče) a pohyblivými vousy, ve kterých má sumec chuťové buňky. Vousy nahrazují jeho špatně vyvinutý zrak. Sumec má velmi citlivý čichový orgán, který tvoří dva páry nosních otvorů. Jde o dva vtokové a dva výtokové otvory za sebou, přes které neustále proudí voda. Díky tomu má pořád dostatečný přehled o potravě v okolní vodě. Zajímavostí je, že dokáže plavat i dozadu.

Rozměry
Na českých vodách se nejčastěji vyskytují sumci v délce 1,0-1,6 m. Sumci okolo 2 m jsou spíše vzácností. Sumec se běžně dožívá až 50 let (kapr 30 let). Jde tedy o dlouhověkou rybu. Pokud má příznivé podmínky k růstu (dostatek potravy, teplá voda), tak roste velmi rychle. Čím je voda chladnější, tím je jeho růst pomalejší. Pokud je sumci 5 let, měří 55-75 cm. V 10 letech měří 85-120 cm. V 15 letech 120-170 cm. Váhový přírůstek sumce je 1-3 kg ročně (záleží na podmínkách).

Výskyt
Sumec se v České republice vyskytuje ve stojatých i v tekoucích vodách (řeky, jezera, pískovny, údolní nádrže…). Sumec má rád bahnité dno s bujnou vegetací. Je to ryba, která se ráda zdržuje při dně a ráda vyhledává podvodní překážky, díry v korytě, potopené stromy… Jde o teplomilnou rybu, takže v zimě upadá do zimního spánku. V České republice není sumec běžně loven pouze na velkých údolních nádržích (Vranov nad Dyjí, Slapy, Orlík, Lipno), ale i na řekách (např. na Labi) a pískovnách.

Množení
Sumec (samec) dospívá ve 3-5 letech. Samice přibližně o rok později. Pokud je teplota vody 18-22 °C, tření probíhá od května do srpna. Samice klade jikry na různé rostliny, které se nacházejí ve vodě. Po výtěru samec hlídá nakladené jikry. Vývoj oplozených jiker trvá 2-3 dny. U nás není přírodní výtěr sumce moc úspěšný, proto se provádějí umělé výtěry sumců.

Potrava
Sumec požírá takřka všechny živé tvory (ostatní ryby, obojživelníky, plazy, měkkýše, korýše, vodní savce), kteří žijí ve vodě. Sumec může v některých případech zaútočit i na drobné vodní ptáky (např. kachny), které plavou na hladině. Kanibalismus je u sumců běžný. Sumec někdy konzumuje i boilies a další nástrahy na kapry.

Způsoby lovu
V České republice není lov sumce moc rozšířen. Lov sumce se označuje za tzv. sumcaření. Není úplně pravda, že na lov sumce je nejlepší tmavá dusná noc před bouřkou. Sumce můžete úspěšně ulovit i během léta v pravé poledne. Sumce lze ulovit v malých i velkých hloubkách. Dnešní moderní rybářská technika nabízí přístroje na vyhledávání ryb, tzv. echoloty. Ti sumcaři často používají (vyhledávají sumce u hladiny). Místo, kde sumec loví, poznáte podle hlasitého tlučení, které vzniká při lovu potravy (ryb). Sumec je ryba stanovištní, takže pokud víte, kde se nachází, máte velkou šanci ho ulovit. Jak jsem již psal, sumec vyhledává podvodní překážky (díry v korytě, velké kameny, potopené stromy, podemleté břehy atd.), takže pokud pokud toto někde vidíte, je velká šance, že tam je sumec nebo jiný dravec (např. štika). Někteří rybáři používají k vábení sumců vábničku, která má napodobit „pukání“ sumce při lovu potravy.

Sumec se většinou se loví na tzv. kačenu, tyčovou bójku, podvodní splávek nebo na přívlač. Jaké vybavení na sumce? Lov velkého sumce vyžaduje speciální náčiní. Pevný (tvrdší) prut v délce okolo 2,5 m, pletenou šňůru s vysokou pevností, naviják určený na sumce nebo multiplikátor (multiplikátor je lepším v tom, že nerozplétá šňůru). Jakou použít nástrahu? Na kačenu, tyčovou bójku živou rybu v délce 15-45 cm (plotice, cejn, karas…). Na podvodní splávek lze použít živou nebo mrtvou rybu. Jako nástrahu na sumce lze použít také chuchvalec rousnic.

Myslete na to, že sumec je velmi plachá ryba, která nemá ráda hluk ani světlo. Sumec se okamžitě po záseku snaží dostat do svého úkrytu, který je zpravidla na dně. Sumec má spoustu energie, proto je jeho zdolávání fyzicky náročné.

Lov sumců je výjimečný a nezapomenutelný zážitek!

Sumci stojí za úbytkem ryb
V některých rybářských revírech (kde je hodně sumců), díky sumcům, mizí z našich vod okouni, candáti, líni a další ryby! Tyto ryby jsou na denním jídelníčku sumců. Pravda je taková, že sumec je schopen decimovat stavy určitého druhu, např. lína. V některých revírech díky sumcům dokonce vymizel i sumeček americký (tzv. truman). Sumec okolo metru loví denně, aby narostl, sežere 2-3 ryby. Sumec v délce 1,20 m bez problémů sežere 30 cm lína nebo stejně tak dlouhého candáta. Osobně se domnívám, že v revírech, kde jsou sumci přemnoženi, není třeba nějaké hájení. Obecně řečeno lze říct, že pokud nějaký rybář vrátí zpátky do vody sumce delšího než 1,5 m, jedná bezohledně (nezáleží mu na zarybnění revíru). Na některých revírech je zakázáno mírového sumce vrátit zpátky do vody:

„Po ulovení sumce velkého (po 16.6.) a dodržení jeho zákonné míry se nesmí tento úlovek vrátit zpět do revíru!“

Využití v kuchyni
Sumčí maso je opravdu výborné! Existuje mnoho receptů na přípravu sumce. Sumčí maso můžeme grilovat, dusit, fritovat, marinovat, udit… Nejlepší maso je z 5-15 kg těžkých kusů, nad tuto hodnotu bývá maso příliš tučné. Mnoho tuku má sumec v ocasní části. I když, vyuzený starý sumec je také výborný! Ideální je zpracovávat maso ihned po vylovení. Zmrazení by mělo být až poslední možností.