Je sumec v rybářských revírech škodná?

Sumec velký (dále jen sumec) je velká dravá ryba, která i u nás může dorůst velkých rozměrů (i více než 2 m). Sumec s oblibou pojídá bílé ryby (plotice, cejny, perlíny…), které doslova polyká. Sumec samozřejmě nepohrdne ani kaprem, línem, candátem, okounem… Někteří rybáři tomu nevěří, ale velcí sumci (150 cm+) v pohodě pojídají 50-70 cm kapry! Sumec slupne i nějakou tu kachnu, žábu nebo užovku. Obecně lze říct, že pojídá vše živé, co se nachází pod hladinou nebo těsně nad ní.

Je sumec v rybářském revíru škodná?
Někteří rybáři obecně tvrdí, že sumec je škodná. Jiní zase říkají, že škodná rozhodně není. Kdo má pravdu? Sumec je škodná tam, kde je ho dostatek nebo kde je přemnožený. Jiná situace je na údolní nádrži nebo veliké řece a jiná na 3 ha rybníku. Pokud se 3 ha rybníku nachází menší sumci plus jednotky sumců 150 cm +, tak na sto procent dochází k decimování osádky a sumce tady musíme označit za škodnou.

Jak poznat přítomnost sumců v revíru
Problém většiny rybářů je, jak alespoň přibližně stanovit, kolik se v revíru nachází sumců. Ne každý rybář má zařízení na vyhledávání ryb a ne všude jsou tato zařízení povolena. Absenci sumců v rybářském revíru nepoznáme podle toho, že tam sumci „nepukají“ nebo, že je tam rybáři neloví. Sumci se nevyskytují na úsecích, kde je zvýšený hluk, to ale neznamená, že na daném revíru nejsou! Sumec je velmi plachá ryba, která nemá ráda hluk ani světlo, vyhledává spíše klidná místa. Sumec má sice špatně vyvinutý zrak, to mu ale nahrazují citlivé vousy a velmi citlivý čichový orgán, který tvoří dva páry nosních otvorů. Jde o dva vtokové a dva výtokové otvory za sebou, přes které neustále proudí voda. Díky tomu má sumec dostatečný přehled, nejen o potravě v okolní vodě, ale i o dění na břehu nebo nad hladinou.

Přítomnost sumců v rybářském revíru zjistíme, když z revíru začnou mizet bílé ryby (sumec miluje bílou rybu). Vemte si, kolik bylo v milosti na Labi bílých ryb. A dneska? Minimálně 90% je pryč. Na řadě úsecích Labe je velký počet sumců. Některé úseky Labe jsou doslova přemnoženy sumci. I když se tolik nevylovují, jsou tam a škodí. Tito sumci nepožírají pouze bílé ryby, ale i kapry, líny, okouny a další ryby. Nedivme se tedy, že mizí okoun a další druhy ryb.

Sumec a „chyť a pusť“
V této souvislosti nelze nezmínit rybářská metodu „chyť a pusť“. Díky této metodě lovu ryb jsou některé revíry plné sumců – škodné. Díky této metodě ubývá lína, okouna, candáta – sumci je požírají. „Chyť a pusť“ je bezohledná a tyranská metoda, kdy jsou ryby systematicky a opakovaně zdolávány a tím pádem dochází k jejich cyklickému týrání. K rozsáhlému týrání ryb dochází na soukromých rybářských revírech, kde je stejná ryba lovena pořád dokola.

Dneska je taková doba, že se odsuzují rybáři, kteří si přivlastní sumce (nebo jinou rybu), která má lovnou míru. V roce 2018 byl uloven sumec o délce 260 cm a váze 115 kilo. Rybářská veřejnost (hlavně sumcaři) byla silně pohoršena, že rybář, který sumce ulovil, si ho ponechal a snědl. Prosím vás, je každého věc, zda rybu, která má lovnou míru, pustí zpátky do vody nebo si ji ponechá. To prosím respektujte. Když si vzpomenu 15 let zpátky, toto nikdo neřešil. Ještě ohledně zmíněného trofejního sumce, je otázka, zda se nejednalo o pouhou závist…

Vrchní míra dravců (sumce aj.)
Sumec má spodní míru 70 cm, v některých revírech 90 cm. Poslední dobou zaznívají názory, zda nezavést horní míry u dravců (jako je to např. u kapra – K-70). Pokud by byla zákonem stanovena horní míra sumce, docházelo by k velkému úbytku kaprů a dalších ryb!

Shrnutí
Nikdo nemůže popřít, že sumec je na špičce našich vodních predátorů. Aniž to rybáři vědí, na mnoha našich vodách jsou sumci škodná. Aby sumec narostl, uloví až několik ryb za den. Metrový sumec v pohodě sežere dvě větší ryby denně. A to v revíru nemusí být jediný! Někde dokáží sumci zlikvidovat klidně i celou roční násadbu ryb! Na některých revírech si toto uvědomují, proto ho zakazují vracet zpět do vody:

„Štika a sumec se považuje za rybu škodnou a nesmějí být puštěny zpět do jezera“