Chyť a pusť

U řady dnešních rybářů je oblíbená metoda „chyť a pusť“. Řekl bych, že jde o jakýsi módní trend. „Chyť a pusť“ je metoda, kdy rybář rybu vyloví a okamžitě jí vrátí zpátky do vody. I když to není pravidlo (někoho potěší pouhý pohled na úlovek), hodně rybářů své úlovky fotografuje.

Důvody, proč rybáři používají metodu „chyť a pusť“:
1. Zachování dostatku ryb v revírech.
2. Úcta k živému tvoru.
3. Zařazení se do určité sociální skupiny.
4. Rybář neumí rybu zabít, vykuchat a připravit k pokrmu.
5. Rybí maso rybáři nechutná.

Pro metodu „chyť a pusť“ je nutné dodržovat určitá pravidla!
Pokud chceme vrátit rybu zpátky do revíru, musíme se chovat tak, abychom rybě neublížili. Jinak tato metoda lovu ryb postrádá smysl. Někteří rybáři, kteří hodlají vrátit rybu zpátky do vody, doslova zdolávanou rybu týrají. To, že nakonec jí udělí „dar svobody“, je ke škodě ryby.

Pokud chcete rybu vrátit zpátky do vody, dodržujte tato pravidla:

1. Rybu je potřeba vytáhnout z vody šetrně a šetrně jí vrátit zpátky do svého „bydliště“. Každá ryba bělem zdolávání trpí a stresuje se. Jakmile se dostává mimo vodu (na břeh), tento stres ještě zesiluje. Stres, který ryba prožívá, může vyvolat onemocnění, které povede k uhynutí ryby! Myslete na to, že ryby jsou velmi citlivé na stres a zvýšené svalové vypětí způsobené výlovem. Pro rychlé vylovení ryby je důležité používat přiměřenou výbavu.

3. K vylovení ryby nepoužívejte gaf ani podběrák z hrubého materiálu s uzly. Dneska se prodávají podběráky s měkkou plastovou síťkou bez uzlů, které jsou k vylovovaným rybám šetrné.

4. Největší riziko úmrtí po zdolávání ryby bývá v letních měsících, kdy je voda příliš teplá a obsahuje malé množství rozpuštěného kyslíku. Pokud zdoláváte rybu na těchto vodách, je velké riziko, že ryba „dar svobody“ nepřežije!

5. Pokud je to možné, ulovenou rybu nevytahujte z vody a nesahejte na ní rukama. Ideální je šetrné uvolnění háčku přímo ve vodě. Pokud se chcete s úlovkem vyfotografovat, vlezte do vody k rybě a přizvedněte jí mokrou rukou. Pokud hodláte rybu vzít rybu do ruky, namokřete si ruku! Fotografování úlovků by mělo trvat maximálně minutu, ne minuty nebo dokonce desítky minut!!!

6. Zaseknuté rybářské háčky vyprošťujte šetrně. Pokud je háček zaseknutý velmi hluboko, raději odstřihněte vlasec nebo šňůru v blízkosti tlamy (nechte háček zapíchnutý v tkáni). Více článek Jak správně vyprostit rybářský háček.

Jsou šetrnější jednoháčky bez protihrotu?
Nejsou. Háček bez protihrotu se rybě pevně nezabodne do tkáně, ale během zdolávání ryby se pohybuje do stran. Dílo zkázy je dokonáno, když ryba při zdolávání pohybuje (škube) hlavou a zároveň lovící rybu „rve“ silou. V těchto případech vzniká hluboká rána, která může rybu těžce poškodit. V těchto případech může nastat až uhynutí ryby!

Zákonem vynucené „chyť a pusť“
Rybářská metoda „chyť a pusť“ je v některých případech vynucená zákony. Jedná se případy, kdy má ryba stanovenou horní lovnou míru. U některých druhů ryb existují dvě míry – dolní a horní. Dolní míra je u většiny ryb naprosto v pořádku. Problém vidím v horní míře kapra (K70). Obecně lze říct, že horní míry vedou k soustavnému a systematickému týrání ryb. Pořád dokola chytané těžké ryby bývají odřené, potlučené, slepé, zaplísněné… O této problematice více ve článku Změnila horní míra ryb rybařinu k lepšímu?. Někteří rybáři argumentují tím, že velkou rybu nelze jíst. To není vůbec žádná pravda! Velké ryby jsou výborné vařené, nakládané, grilované a uzené.