Zápis nástražních rybek do povolenky

Musí se zapisovat nástražní rybky do povolenky?
Pokud rybář nalovil nástražní rybky v revíru (na udici nebo do čeřínku), musí je mít zapsané v povolence. Pokud je rybář koupil v obchodě nebo je od někoho dostal, nemusí je mít zapsané v povolence. Je nepodstatné, zda je koupil včera nebo před měsícem. Někteří rybáři si kupují nástražní rybky a dávají si je doma do zahradního jezírka. V těchto případech může mít rybář nástražní rybky i několik let. Zákon říká, že do povolenky se zapisují jen ulovené a přisvojené ryby, nikoliv koupené, darované apod.

Může rybářská stráž požadovat důkaz o legálním nabytí nástražních rybek?
Rybářskou stráž často zajímá původ nástražních rybek. V případě, že je nemá rybář zapsané v povolence, rybářská stráž požaduje důkaz o legálním nabytí těchto rybek. Postupuje rybářskou stráž v souladu se zákonem? Rybářská stráž nemá ze zákona právo vyžadovat důkaz o legálnosti získání nástražních rybek (požadovat stvrzenku o koupi, darovací smlouvu atd.).

Děravost zákona
Představte si situaci, kdy si rybář v průběhu dne nachytá nástražní rybky a ještě tentýž den je v průběhu lovu použije jako nástrahu. Problém (porušení zákona) nastává ve chvíli, kdy o této ryby rybář přijde (dravec strhne nástražní rybku z háčku, rybka unikne z vezírku nebo z řízkovnice apod.). Rybářská stráž totiž může chtít ukázat všechny nachytané a přisvojené ryby, které musí být zapsané v povolence. Pokud je ryba zapsaná v povolence a není ve vezírku, řízkovnici nebo jako nástražní rybka na udici, dopouští se rybář přestupku!