Candát obecný (Sander lucioperca) je ušlechtilá ryba z čeledě okounovitého. Je to jedna z nejoblíbenějších sportovních ryb u nás. Stejně jako štika, candát je hospodářsky významná dravá ryba. Stejně jako ostatní dravci v České republice, je hájen od 1. ledna do 15. června. Minimální lovná délka ryby činí 45 cm (v některých revírech 50 cm). Denní limit jsou dva kusy na rybáře. Tento dravec bývá pravidelně vysazován do revírů jako doplňková ryba.
Popis (rozpoznávací znaky)
Candát má šedo zelené protáhlé a zploštělé tělo pokryté malými šupinami. V tlamě má mnoho drobných zoubků a také velké přední „tesáky“. Na hřbetě má dvě hřbetní ploutve. Břišní ploutve jsou umístěny hned za úrovní prsních. Candáta je možné zaměnit s okounem, oproti němu má ale delší, protáhlejší a štíhlejší tělo.
Výskyt
Candát pochází z východní a jihovýchodní Evropy. Odtud se postupně rozšířil do střední a dále do západní Evropy. V České republice ho naleznete prakticky na všech stojatých a tekoucích vodách (řeky, jezera, pískovny, údolní nádrže…). Má rád spíše hlubší vody, odkud vyráží za svítání a za soumraku lovit do mělkých vod.
Rozměry
Běžná velikost candáta je v České republice 40-70 cm (0,8-3,5 kg). Candát se dožívá 20-25 let. Delšího věku se dožívá jikerňačka. Candát roste o něco pomaleji než štika (záleží samozřejmě na podmínkách).
Potrava
Candát má rád živé i uhynulé ryby. V dospělosti vyhledává spíše menší rybky (ouklej, plotice, okoun, ježdík, hrouzek…), které se nacházejí na hladině nebo u dna.
Rozmnožování
Candát pohlavně dospívá ve věku 3–5 let. Tře se od dubna do června. Pro výtěr vyhledává tvrdé kamenité dno s překážkami. Samec je během výtěru nápomocný – v mělčinách vyčistí určitý úsek dna, na něj pak samice naklade jikry. Samec snůšku hlídá a chrání před případnými predátory až do vylíhnutí potěru.
Způsoby lovu
Candát je u rybářů znám svou opatrností a nevyzpytatelností. Zpravidla se loví na plavanou (živou rybku), položenou (živou nebo mrtvou rybku) nebo na přívlačí (wobler, třpytka, gumová rybyčka…). Stejně jako štika a ostatní dravci, candát vyhledává hejna menších rybiček. Jako nástrahy se používají se rybky, které se nacházejí v lovištích candáta. Velikost rybek je ideální do 10 cm, protože candát má poměrně malou tlamu. Je ale pravda, že polkne i 20 cm mrtvou rybu. Živé rybky nastražujeme za hřbítek, za horní pysk nebo oba pysky. Mrtvou rybku nastražujeme zpravidla za oba pysky nebo jí prošíváme jehlou. Během lovu přívlačí používáme umělou nástrahu v rozměru okolo 10 cm. Osvědčuje se ranní nebo večerní přívlač s gumovou rybyčkou nebo woblerem. Je vhodné použít při lovu candáta koncové lanko? Ano, ale pouze jemné, protože candát je velmi opatrný.
Candát žije v hejnech, kde tedy ulovíme jednoho, jsou často i další! Candát není ryba stanovištní, díky tomu se může nacházet takřka na celém revíru. V létě ho lovíme spíše navečer v mělké vodě nebo při hladině, kam se vydává za potravou. Na podzim se úspěšně loví i přes den. Na tekoucích vodách (Labe atd.) je lov candáta úspěšný celodenně.
Candát je náchylná ryba!
Candát potřebuje kvalitní vodu s vysokým obsah kyslíku. Proto při úhynech obsádky tato ryba podléhá jako jedna z prvních. Ulovený candát kvůli dekompresi často uhyne, takže pokud dosahuje stanovené míry, není dobré ho pouštět zpátky do vody. Pozor také na nešetrnou manipulaci s rybou!
Využití v kuchyni
Candát má lahodné maso, které má bílou až narůžovělou barvu. Jeho maso je mnohem šťavnatější než maso štiky. Je to jedna z nejchutnějších ryb, která se nachází na našich vodách. Candáta můžeme péct na másle, na víně, na bylinkách… Pokud budete candáta grilovat, neztahujte ho z kůže, jinak by se jeho lupínkující maso rozpadlo.