Plotice obecná

Plotice obecná (Rutilus rutilus) je tzv. plevelná ryba z čeledi kaprovitých (Cyprinidae), která nemá zákonem stanovenou nejmenší lovnou míru. Na území České republiky se vyskytuje v hojné míře. Plotice je nedílnou součástí potravního řetězce, tvoří jednu z nejvýznamnějších součástí jídelníčku dravců (štikcandátůsumců atd.).

Popis (rozpoznávací znaky)
Plotice má ze stran zploštělé tělo a tmavý hřbet. Jako většina tzv. bílých ryb má ze stran stříbrné až stříbro-bílé zbarvení. Břišní a prsní ploutve bývají zbarvené do červena. Někdy má červenou barvu i řitní ploutev. Hřbetní a ocasní ploutev je zeleno-šedá. Oko plotice má červenou duhovku. Ústa má plotice bez vousků. Samice bývají větší a dožívají se vyššího věku než samci.

Výskyt
Plotice se vyskytuje takřka všude na světě. V České republice se vyskytuje na většině území (rybníky, řeky, údolní nádrže…). Plotice je hejnovitá ryba. V letních měsících se hejna plotic vyhřívají na hladině. Hejna plotic z větší části obsahují samice, protože mají větší velikost než samci (ohrožení ze strany predátorů není tak velké). Myslete na to, že tam, kde jsou plotice, budou dravci!

Rozměry
Plotice nedorůstají velkých rozměrů. Obvykle měří 15-30 cm a váží 0,25-0,30 kg. Plotice je středněvěká ryba – maximálně se dožije věku 18 let.

Potrava
Plotice je všežravec, který využívá potravní složky, které jsou v danou chvíli součástí potravní nabídky. Využívá i potravní nabídku, která je málo využívaná ostatními druhy, jako je třeba vodní vegetaci. Plotice se dá ulovit na vařené těstoviny (kolínka apod.), kukuřici, hrách, kroupy, burizony, rohlík, chleba…

Rozmnožování
Pohlavní dospělosti dosahují samci v 1-2 letech, samice přibližně o rok později. Tření u nás obvykle probíhá od začátku května do začátku června. Pro tření vyhledávají vodní rostliny, ponořené kořeny apod. Nepohrdnou ani s kamenitým či štěrkovým dnem. Samci mají v období rozmnožování na hlavě a na bocích výraznou třecí vyrážku (bělavé epiteliální výrůstky), zatímco samice ji nemají vůbec. Plůdek se z jiker líhne přibližně po 14 dnech. Na rozdíl od cejna nebo oukleje, tření plotice probíhá pouze jednou za sezónu. Plotice se může křížit s dalšími druhy kaprovitých ryb, zejména s Cejnem velkým a Perlínem ostrobřichým.

Způsoby lovu
Plotice se zpravidla chytá na plavanou (tzv. na splávek), i když jí samozřejmě můžete ulovit i na položenou. Můžete chytat u dna nebo na plavanou. Na řekách lze chytat plotice na tzv. vyvěšenou. Co se týče rybářského náčiní, vhodný je jemný delší prut a slabší vlasec (0,20 mm).

Využití v kuchyni
Řada rybářů si myslí, že plotice nemá žádné využití v kuchyni. To není tak úplně pravda. Ze všech bílých ryb lze dělat chutné saláty (salát v oleji, v majonéze atd.). Po vyříznutí masa z kostry se maso nakládá do octu, který rozloží všechny kosti.