Perlín ostrobřichý

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus) je tzv. plevelná sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých. Nemá dobu hájení ani minimální lovnou délku. Díky tomu ho mohou rybáři lovit celoročně.

Popis (rozpoznávací znaky)
Perlín má ploché tělo se stříbrným zbarvením s modravými a žlutavými odlesky. Nelze na něm přehlédnou sytě červené (až krvavé) zbarvení ploutví na spodku těla. Díky tomu se mu někdy říká červenopeřice nebo červenka. Perlín je vzhledově podobný plotici obecné. Jaký je rozdíl mezi perlínem a ploticí? Perlín má oproti plotici robustnější a vyšší tělo, tmavší duhovku oka. Od plotice ho také rozeznáte díky postavení břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní (perlín má břišní ploutve víc předsunuté, u plotice začínají ve stejné úrovni jako hřbetní ploutev).

Perlín ostrobřichý

Výskyt
Perlín se vyskytuje prakticky po celé Evropě. Nenachází se na Pyrenejském poloostrově, na severu Skotska, v severních a západních oblastech Skandinávie a v přítocích Severního ledového oceánu. V našich vodách ho nalezneme ve stojatých a mírně tekoucích vodách (rybníky, tůně, pískovny…). Spíše výjimečně ho nalezneme v tzv. parmovém pásmu řek. Perlín má rád bahnité i písčité dno, na kterém se nacházejí vodní rostliny. Hojně se nachází např. na Dyji a Labi.

Rozměry
V našich vodách se nacházejí perlíni okolo 20 cm. Perlíni mohou samozřejmě dorůstat i nad tuto délku. V našich vodách se nacházejí i trofejní perlíni okolo 40 cm. Perlín se dožívá maximálně 12 let.

Potrava
Perlín, stejně jako amur bílý, má rád rostlinnou potravu (vodní rostliny, řasy apod.). Ulovit ho lze prakticky na všechny nástrahy (těstoviny, žížaly, pečivo, kukuřici…).

Rozmnožování
Perlíni dospívají už ve druhém roce života. Vytírají se od května do června. S jednou samicí se může vytírat i několik samců.

Způsoby lovu
Perlín je hejnovitá ryba, která se často nachází v blízkosti hladiny. Loví se zpravidla na plavanou nebo u dna. Perlíni někdy vyjíždějí i na hladinu, proto je lze ulovit i na mušku. Co se týče rybářského náčiní, je vhodný spíše jemnější a delší prut, slabší vlasec.

Perlín je vhodná jako nástražní ryba na dravce.

Využití v kuchyni
Perlín má velmi chutné maso. Nicméně, díky menšímu rozměru a četným kostím v masu, se jeho maso moc nekonzumuje. Z perlínového masa, stejně jako z masa cejnů, plotic a dalších bílých ryb, lze dělat zavináče a různé saláty. Co se týče kostí v masu, ty spolehlivě rozloží ocet.