Lín obecný

Lín obecný (Tinca tinca) je krásná sladkovodní kaprovitá ryba, která má v České republice stanovenou nejmenší lovnou míru 25 cm. Lín je chován v akvakulturách a loven sportovními rybáři.

Popis (rozpoznávací znaky)
Lín má krátké oválné tělo pokryté silnou kůží, malými šupinami a slizem. Barvu má olivou černě zelenou se zlatými odrazy. Má oblé ploutve a kratší ocasní ploutev. Hlava má trojúhelníkový tvar, dominuje jí černé pohyblivé oko s načervenalou duhovkou. Jeho tlama je poměrně malá, ale má výrazné silné rty. Okolo tlamy má jeden pár vousků. Zajímavostí je, že má výrazně kratší zažívací ústrojí než ostatní kaprovité ryby.

Výskyt
Lín se hojně vyskytuje v celé Asii (až na malé výjimky). Do Evropy a dalších světadílů byl dovezen (někdy jako potravní ryba). Lín je samotářská ryba, maximálně žije v mini hejnech. Je velmi odolný na nedostatek kyslíku, přežívá jak pod ledem, tak vydrží i extrémní vedra, kdy se zahrabává do bahna. Díky vysazování ho najdeme prakticky ve všech našich vodách.

Rozměry
Průměrná délka lína je v ČR 20-35 cm. Samec lína může dosahovat až délky 70 cm a hmotnosti 7,5 kg. Lín se dožívá 10-15 let.

Potrava
Lín je všežravý, konzumuje měkkýše, drobné korýše, larvy hmyzu… Rád se pohybuje nade dnem nebo mezi rostlinami, kde hledá larvy pakomárů, vodní plže a další bezobratlé.

Rozmnožování
Samci dospívají asi ve 4 letech (v délce 10 cm), samice o rok později (v délce 13 cm). K tření dochází od května do srpna (při minimální teplotě 19 °C). Pokud je dostatečně teplá voda, k tření dochází až 9x za sezónu (každých 11–15 dní). Líni pro tření vyhledávají mělké a hustě zarostlé oblasti, kam samice kladou jikry.

Způsoby lovu
Lín je stanovištní ryba, která žije v blízkosti dna. Má rád mělké prohřáté a zarostlé vody. Lína lze často ulovit na žížaly. Nepohrdne ani červem, těstem nebo pečivem. Na jeho výlov postačí lehčí kaprový prut. Loví se zpravidla na plavanou. Není ho ale problém ulovit i na položenou.

Využití v kuchyni
Lín patří mezi nejchutnější kaprovité ryby. Komerční využití je u lína v podobě konzervovaných potravin, čerstvého a mraženého masa. V České republice se vyskytuje jako doplňující zboží hlavně o Vánocích (vedle kapra). Zajímavostí je, že Německu, v Rakousku a Itálii je oblíbenější než kapr! Stejně jako kapra lze lína upravit na řadu způsobů. Báječně chutná nejen pečený na másle, ale i se slaninou nebo na bylinkách. Vynikající je grilovaný. Kdo már kyselejší věci, může si z lína udělat zavináče nebo salát.