Karas stříbřitý

Karas stříbřitý (Carassius gibelio) je kaprovitá ryba, která nemá nejmenší lovnou délku ani dobu hájení. V České republice je to hojně rozšířená ryba.

Popis (rozpoznávací znaky)
Podobně jako karas obecný má vysoké, kratší tělo s malou hlavou. Jak lze rozlišit karase stříbřitého od karase obecného? Není to vždycky jednoduché. Obě ryby mohou vypadat na první pohled stejně, ale rozdíl je ve stříbřitě cínovém zabarvení karase stříbřitého (karas obecný má zlatavější šupiny). Karas stříbřitý má břišní výstelku tmavě zabarvenou, karas obecný ji má světlou. Karas stříbřitý má pevnější a větší šupiny a méně vyklenuté hřbetní ploutve. Jak rozeznáme karase stříbřitého a karase obecného od kapra obecného? Jednoduše, ani jeden z karasů nemá vousky u tlamy.

Výskyt
Karas stříbřitý se nachází ve východní i střední Evropě a dále na východ přes Sibiř až do povodí Amuru. V sibiřských povodích se tento druh vyskytuje běžně. Odkud přesně karas stříbřitý pochází, není jisté. Jisté je, že v 50 letech minulého století byl vysazen v Maďarsku a odtud se začal nekontrolovatelně šířit do celé Evropy. V 80. letech minulého století byl zavlečen i k nám. Dnes je široce rozšířeným druhem – daleko hojnějším než u nás původní karas obecný. U nás prakticky vytlačil původního karase obecného. Karas stříbřitý je ryba, která je nenáročná na prostředí, snese i znečištění vody. Díky tomu je velice vhodný jako nástražní ryba na dravce.

Karas stříbřitý

Rozměry
Běžná velikost u nás je 15-30 cm, maximum 50 cm. Karas stříbřitý roste rychleji než karas obecný a dorůstá i větších rozměrů. Jde o nízkověkou rybu, která může se může dožít maximálně 8 let.

Potrava
Karas stříbřitý je všežravec, požírá živočišnou a rostlinou potravu. Plankton, bezobratlé, vodní rostliny…

Rozmnožování
Pohlavní dospělosti dosahuje ve druhém roce. Množí se vícekrát za sezónu. Má velmi specifický způsob rozmnožování (dokáže se množit díky své genetické anomálii) – nakladeným jikrám stačí k vývoji přítomnost mlíčí jakéhokoli druhu jiných kaprovitých ryb (kapr, cejn, plotice, lín…), přičemž nevznikají kříženci (zárodek se v podstatě vyvíjí jen ze samičí buňky). Toto se nazývá gynogenezie.

Způsob lovu
Na lov karase stříbřitého se specializuje jen minimum sportovních rybářů, jde spíše o náhodné úlovky. Ovšem, když narazíte na hejno karasů, můžete jich nachytat opravdu velké množství. Karas se zpravidla loví na plavanou, můžeme ho samozřejmě ulovit i na položenou. Karas je všežravec, takže ho můžete ulovit, jak na rohlík, různá těsta, kroupy, rýži, těstoviny, žížaly, tak i na kousky rybího masa.

Zpracování v kuchyni
Maso karase stříbřitého je velmi chutné (stejně jako maso karase obecného a kapra obecného). V podstatě se dá připravovat stejně jako maso kapra. Lze ho vařit, dusit, péci, smažit i grilovat. Menší kusy se zpracovávají jako menší bílé ryby (plotice, perlíni…) – dělají se z nich různé saláty, nakládají se do sladkokyselého láku…