Lov sumců na pelety

Sumci s velkou chutí požírají bolies a pelety, které jsou určené kaprům. Nejeden sumec byl uloven na bolies nebo peletu (nástrahu určenou kaprům). A nejeden sumcař ulovil sumce klasickou sumcařskou metodou, který byl plný bolies nebo pelet. Díky tomu se lov sumců na pelety stal oblíbenou rybářskou technikou. Je samozřejmě otázka, zda lov sumců na pelety je ještě sumcařinou. Klasická sumcařina to určitě není, ale po nějakého rybáře to může být velmi zajímavá rybolovná technika.

Lov sumců na pelety má výhody
Velkou výhodou je, že nemusíte nikam zavážet nástrahu (nástražní rybku), tudíž nepotřebujete žádnou loď. Dále se nemusíte starat o nástražní rybky (kde je ulovit nebo koupit, problémy s transportem k vodě…). V noci nemusíte stahovat bójku, ráno ji zase zavážet. Jedinou nevýhodou pelet je jejich rozpad ve vodě. Musíte si hlídat poločas rozpadu jednotlivých nástrah. Větší pelety (3-4 cm) vydrží nastražené klidně 12 hodin v závislosti na teplotě vody a ataku drobných ryb a maximálně dráždila sumce. Atak drobných ryb na peletu je dobrý! Často je to tak, že peleta láká mnoho menších ryb a následně i sumce!

Montáž pro lov sumců na pelety
Lov sumců na pelety je nenáročná metoda lovu sumců. Montáž pro lov sumců na pelety je velmi jednoduchá, díky tomu ji zvládne uvázat i rybář začátečník. Peletu nastražíme klasicky na jemnou šňůru pod velký háček (stejně jako na kapry). Někteří rybáři k peletě přidávají i rousnice nebo pijavice. Já přidávám korek (špunt od vína), který peletu nadnáší.

Jaké je složení kupovaných pelet?
Sumcové pelety jsou zpravidla složeny z tekutých jater, krve, rybích proteinů. Do pelet jsou aplikovány i bakterie a kyseliny, které imitují proces vznikající při rozkladu uhynulé ryby. Někteří výrobci uvádí, že jejich nástraha vydrží nastražená až 24 hodin. Někteří rybáři si vyrábí pelety doma, čímž ušetří nemalé peníze.

Jaké vybavení?
1. kvalitní prut (500-1000 g) s kvalitním navijákem nebo multiplikátorem
2. kmenová šňůra s minimální nosností 50 kg (nebo silný vlasec), volíme raději silnější průměry, co kdyby zabral větší sumec
3. průběžné olovo (150-700 g – záleží na proudu vody) umístěné na kmenovém vlasci nebo na závěsu na zátěže, ten ukončíme stoperem a obratlíkem s kvalitní karabinkou (nosnost min. 80 kg)
4. návazec na sumce s kvalitním háčkem s očkem (sumcovým háčkem č.6)

Popis metody lovu
Chytáme s prutem klasicky položeným na kovových vidličkách nebo na kvalitním feederovém stojanu. Brzdu je vhodné středně povolit. Pokud sumec zabere, brzdu okamžitě dotáhneme a tvrdě sekneme (můžeme i několikrát – sumec je „tvrdý“). Během lovu můžeme použít číhátko, které vám vyhovuje, např. zvukový signalizátor záběru.

Sumec je chytrý!
Sumec je sice téměř slepý (rozeznává jen světlo a tmu), ale má výjimečný sluch, hmat, čich a „čidla pohybu“. Díky tomu má dokonalý přehled o tom, co se děje kolem něj. Sumec ví, co se děje kolem něj na desítky metrů! Proto je potřeba, i když máte nahozeno dál od břehu, na břehu zachovávat klid.

Jak vybrat místo k lovu sumců?
O sumci se říká, že je to převážně noční lovec. To vůbec nemusí být pravidlo! Sumce můžete ulovit i během letního slunečního dne. Sumce můžete ulovit ve velké hloubce i na mělčině. Také se říká, že je to teritoriální ryba. Sumec má zpravidla svůj úkryt (prohlubně, kořeny stromů, potopené stromy nebo jiné překážky) odkud za soumraku vyráží na lov, zpravidla do vzdálenosti maximálně sta metrů. To taky nemusí být pravidlo! Sumec se může vydat na lov i několik kilometrů na jiné místo. Proto je pro sumcaře vhodná znalost vody. Myslete na to, že pokud na nějakém místě chytnete sumce, tak to neznamená, že na stejném místě se chytne další. Nicméně, co je o sumci psané, nikdy není dané!

Upozornění
Sumec je hájen stejně jako ostatní dravé ryby od 1. ledna do 15. června; zákonem má stanovenou nejmenší lovnou míru na 70 centimetrů (pokud uživatel revíru nestanovil míru vyšší). Jeho úlovek je omezen na dva kusy denně (v kombinaci s jinými ušlechtilými rybami, viz Rybářský řád), nebo 7 kilogramů.