Pravidla pro noční rybolov

Řada rybářů ráda chytá ryby v noci. Je známá věc, že v noci je větší šance ulovit víc ryb a větší kusy. Samozřejmě to nemusí být pravidlo! I během dne lze ulovit trofejní úlovky. V noci je velká šance ulovit tzv. noční ryby (sumec, candát, úhoř). Noční lov dravců je pro mnohé rybáře nezapomenutelný zážitek!

Noční rybolov vyžaduje přípravu
Lovné místo vypadá jinak za světla a jinak v noci. Pokud chcete lovit ryby v noci, pořádně si prohlédněte lovné místo ještě za světla (aby se předešlo případným pádům, vázkám atd.). Rozhodně nezapomeňte na světlo, které vám bude velkým pomocníkem při umisťování nástrahy na háček, při nahazování atd. Ideální je zvolit voděodolné světlo (svítilna, kempingová lampa apod.). K tomuto světlu je nejlepší nashromáždit veškeré věci, které s největší pravděpodobností budete v noci potřebovat (nástrahy, podběrák, vezírek, pean…). Nepostradatelnou součástí nočního rybolovu by měla být tzv. čelovka (světlo připevněné gumou na čele). Čelovka má tu výhodu, že má rybář obě ruce k dispozici.

Čelovka

Signalizátor záběru
Během nočního rybolovu je vhodné používat zvukový nebo světelný signalizátor záběru (nebo obojí v jednom). Signalizátorů záběrů existuje celá řada druhů. Existují elektronické svíticí signalizátory, které se upevňují na špičku prutu nebo mezi očka. Jakmile začne signalizátor blikat nebo vydávat zvukovou signalizaci (nebo obojí současně), ryba má zájem o nástrahu. Někteří rybáři během nočního lovu chytají na splávek. Existují splávky, do kterých se dává chemické světlo. Existují také splávky, do se dávají miniaturní dobíjecí baterie, které se dobíjejí přes USB port počítače.

Ochranu proti hmyzu
Určitě moc dobře víte, že komáři dokážou člověku pěkně znepříjemnit život. Není vůbec příjemné, když vám pořád u ucha bzučí komár. Nejhorší je, když máte po nočním rybolovu plno štípanců od komárů nebo jiného hmyzu. Nezapomínejte na repelent proti komárům a klíšťatům. Někteří rybáři používají moskytiéru.

Moskytiéra

Doba lovu ryb
Až na některé výjimky je na všech svazových revírech celonoční rybolov zakázán. Chytat ryby můžete od 4:00 do 24:00 hodin. Osobně to považuji za nesmyslný soudružský přežitek, který nemá opodstatnění, co se dá ale dělat. Pokud lovíte ryby po půlnoci tam, kde není tzv. nonstopka, riskujete odebrání povolenky! Když hodláte po lovu u vody přenocovat, o půlnoci vytáhněte nástrahy z vody, ukliďte pruty, stojan na pruty, vidličky. Rozhodně nenechávejte po skončení lovu stojan na pruty na břehu nebo zaražené vidličky v zemi. To by mohla rybářská stráž vyhodnotit tak, že si děláte nárok na lovné místo. Hrozilo by vám odebrání povolenky! Pokud jste měli na sumce nastraženou bójku, vylovte ji z vody. Nezapomeňte také lovné místo uklidit od nepořádku. Pokud jste dosáhli nějakého úlovku, na vezírek, kde máte ryby, přidejte štítek se svým jménem a adresou. Pokud tak neučiníte, můžete přijít o povolenku!

Nocování u vody v bivaku
Chytat se smí do půlnoci. Někteří rybáři v půlnoci všechno sbalí a jedou domů spát. Někteří rybáři ale nocují u vody v tzv. bivaku. Bivakování není totéž co stanování a táboření. Stan se od bivaku odlišuje hlavně tím, že nemá pevnou podlážku. Rybář zpravidla spí ve spacáku na rozkládacím lehátku, které má nohy. Myslete na to, že bivakování není všude povoleno! O možnosti bivakování rozhoduje vlastník pozemku.

Bivak