Zákaz hlubinné přívlače (trollingu)

Hlubinná přívlač (trolling) je tažení nástrahy (mrtvá rybka, wobler, třpytka apod.) za jedoucí lodí. Od roku 2022 je hlubinná přívlač omezena na lov pouze z plavidel, která jsou poháněna lidskou silou (vesly). Na webu Středočeského územního svazu (www.crs-sus.cz) stojí:

„KONFERENCE 2021: Vystoupení hospodáře SÚS Milana Štěpničky

publikováno: 21.10.2021

Hospodář SÚS Milan Štěpnička ve svém vystoupení mluvil o statutu Fondu na nákup vodních ploch, rozebral zarybnění kaprem a štikou. Konstatoval, že 85 % ZP tvoří právě tyto dva druhy ryb.

Vysvětlil nutnost reorganizace pstruhových revírů, které byly velice ztrátové a v tomto směru ocenil přístup dotčených místních organizací.

Delegátům navrhl zapracovat do usnesení nový bod do BPVRP SÚS, ve znění:

Lov hlubinnou přívlačí je povolen pouze z plavidla poháněného lidskou silou (vesla), neplatí pro revíry se zákazem hlubinné přívlače.

„To, co jsem viděl na Labi, jak se tam doslova drancují tímto způsobem naše ryby, je šílené,“ uvedl Štěpnička.

Delegáti konference následným hlasováním tento bod schválili.

Poděkoval hospodářům za jejich práci během covidu, protože ryby svoji péči potřebují bez ohledu na podmínky, které zrovna panují.

„Není nic krásnějšího, než když má rybář plný revír spokojených rybářů,“ řekl na závěr Milan Štěpnička.“

Jde o správné rozhodnutí?
Trolling zakázaný není, je však omezen na lov z plavidel, která jsou poháněna lidskou silou. To je stejné, jakoby by byl zakázán. Ač tento způsob lovu neprovozuji, považuji to za nesmyslné nařízení. Nikde jsem neviděl, že by někdo tímto způsobem „drancoval ryby“ Každý revír by si měl rozhodnout, zda trolling povolí, zakáže nebo nějak omezí – stejně jako používání trojáků, echolotů…