Zákaz rybářských olověných zátěží

Rybáři možná budou bez olověných zátěží a myslivci bez olověných broků. Evropská unie chce zakázat používání olova. Toto není hoax!

Evropské komise (EK) dlouhodobě tlačí na plošný zákaz používání olova ve sportovním rybolovu a v myslivosti. To by v praxi znamenalo úplný zákaz používání a prodeje olověných zátěží a olověných střel. Výjimku by mohla mít armáda a policie. Hlavním argumentem plošného zákazu olova je jeho toxicita pro živé organismy (lidi, ryby, ptáci atd.).

Pravda je taková, že nikde v České republice nebylo prokázáno zvýšení hladiny olova v rostlinách a zvířatech v důsledku provozování sportovního rybolovu! Olovo jako takové je v přírodě neškodné, protože rychle zoxiduje, potáhne se slabou vrstvou a dále s prostředím nijak nereaguje. EK si neuvědomuje, že řada starších domů má ještě přívod vody v olovu. Zakázat rybářům a myslivcům olovo, tedy působí poněkud úsměvně. Ještě zmíním uměle vytvořené hormony, antibiotika a veterinární léčiva ve vodě. Čističky vod si s touto kontaminací neporadí. Umělé hormony, obsažené v ženské antikoncepci, působí na vodní živočichy už v minimálních koncentracích. Proč řešit závažné věci, když můžeme řešit banality…

Pokud by skutečně došlo k plošnému zákazu používání olova, mohlo by se stát, že olovo nahradí materiály s opravdu negativními vlivy na přírodu! Díky výhrůžkám EK se už dneska vyrábí a používají rybářské zátěže z mědi, která je silně toxická pro vodní živočichy. Další alternativou je cín nebo zinek.

Měděné zátěže

Možná to nevíte, ale EK je nedemokratický spolek nikým nevolených lidí! Je to právě EK, kdo je jediným orgánem Evropské unie (EU), který odpovídá za předkládání návrhů nové evropské legislativy. Evropský parlament, europoslanci jsou pouhé loutky…

Co vy na to?